sâmbătă, 13 aprilie 2013

Proiect didactic




                                      PROIECT DIDACTIC


          Profesor pentru invatamantul primar: Andrei Elena
          Profesor coordonator practica: Tatarusanu Florin
          Elev practicant:Mardar Iulia
          Data: 13.03.2013
          Clasa:a II-a
          Aria curriculară:Limbă şi comunicare
          Obiectul:limba şi literatura română
          Subiectul:,,La Paşti”,de George Coşbuc(prima oră)
          Tipul lecţiei:predare-învăţare

          Scopul:familiarizarea cu textul liric prin citirea şi înţelegerea conţinutului de idei şi a sentimentelor;dezvoltarea capacităţii de a recepta frumosul prin cuvânt şi imagine.

          Obiective operaţionale:
                   O1:să citească fluent,corect,conştient şi expresiv textul poeziei;
                   O2:să răspundă la întrebări,demonstrând că au înţeles conţinutul de idei;
                   O3:să identifice în text cuvinte şi expresii noi,folosindu-le adecvat în contexte variate:,,răsuflul(cald al primăverii)”, chip(ars de soare)”, creştini” , ,,văzduh”, ,,Înviere”, ,,E pace-n cer şi pe pământ”,,,Bătrâni cu iarna vieţii-n plete”;
                   O4:să desprindă mesajul textului prin lectură şi cu ajutorul întrebărilor adresate de învăţător;
                   O5:să numească sentimentele poetului exprimate în poezie;

          Strategii didactice:
a)    Metode şi procedee:lectura model,citirea explicativă,explicaţia ,conversaţia, observaţia,munca independentă
b)    Mijloace de învăţământ:fişe,jetoane cu ouă colorate,iepuraş din carton;
c)     Mod de organizare:frontal,individual;


Bibliografie:
·        ,,Metodica predării limbii române la ciclul primar”,Silvia Nuţă,Ed.Aramis,2000
·        ,,Să dezlegăm tainele textelor literare”,clasa II-a,Carmen Iordăchescu,Ed. Carminis,Piteşti,2004





Secvenţele lecţiei
Ob.
op
Conţinutul instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţă-mânt
Moduri de organiz-are
Moment organizatoric

Se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea în condiţii optime a lecţiei:fiţe de lucru,imagini despre Paşti.Voi asigura un climat de ordine şi disciplină.
Conversa-ţia

frontal
- capacitatea de concentrare a atenţiei
Verificarea  cunoştinţelor

Se realizează controlul cantitativ al temei în timp ce unii elevi o citesc. Puteţi să  spuneţi de ce  aceste propoziţii formează un text?
Conversaţia

frontal
- capacitatea de a citi un text
Captarea atenţiei

Prezint imaginile despre sărbătoarea Paştelui.Ce observaţi în aceste imagini?Despre ce sărbătoare este vorba?


Brainstorming:La ce vă gândiţi când auziţi cuvântul,,Paşti”?


                        
                  





Conversaţia






brainstorming
Ilustraţii







planşă
Frontal







frontal
- capacitatea de a recunoaşte simbolurile pascale

- capacitatea de a sintetiza ceea ce gândesc despre Paşti
Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale

Se anunţă titlul lecţiei:,,La Paşti”,de George Coşbuc;se scrie pe tablă şi se anunţă pe înţelesul elevilor,câteva obiective operaţionale.
Elevii vor scrie în caiete titlul poeziei şi autorul.
Explicaţia




frontal
- capacitatea de concentrare a atenţiei
Dirijarea învăţării

- Se analizează ilustraţia din manual şi se formulează enunţuri .Se stabileşte faptul că este vorba despre Paşti. Frumuseţea acestei sărbători este redată de pictori,fotografi prin culoare,dar este exprimată de scriitori prin cuvinte.
 - Lectura model a poeziei
- Se realizează o primă discuţie:
De ce poartă poezia titlul,,La Paşti”?Ce alte poezii scrise de George Coşbuc aţi mai citit?Ce aşi simţit cânt aţi ascultat poezia?
- Citirea independentă cu scopul selectării cuvintelor şi expresiilor noi.
Elevii vor rezolva ex. de pe fişa de lucru :
1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:
chip                                       adiere blândă
,,E pace-n cer                        cer,aer
şi pe pământ”
văzduh                                   faţă,obraz,figură
răsuflu                                   sărbătoare creştină
chip ars de soare               a merge cu pas nesigur
,,Bătrâni cu iarna               cei ce cred în Iisus
vieţii-n plete”
creştini                               e linişte pretutindeni
Înviere                                chip bronzat
,,Răsuflul cald                     au părul alb
al primăverii”
şovăind
-         Citire explicativă
Se citeşte ,pe rând,câte o strofă a poeziei adoptând intonaţia cerută de semnele de punctuaţie şi se descifrează conţinutul de idei şi imaginile poetice.
Strofa I- prezintă tabloul primăverii la ţară. Ce schimbări din natură sunt prezente în poezie?(pe care le-a adus primăvara):se aude ciripitul păsărelelor,soarele străluceşte şi încălzeşte,înfloresc sălciile.Care sunt versurile care ilustrează aceste schimbări?
Se explică expresiile:E pace –n cer şi pe pământ(Învierea lui Iisus aduce linişte şi speranţă în sufletele oamenilor),Răsuflul cald al primăverii Adus-a zilele-nvierii.(adierea caldă a primăverii a înviat natura)Se alcătuiesc propoziţii cu sensul propriu şi figurat al expresiei.
Pentru a  nu mai sughiţa şi-a oprit răsuflul.
Abia putea să-şi tragă răsuflul(răsuflarea) după atâta alergat.
Răsuflul cald al primăverii a înflorit copacii.
Îmi doresc pace în suflet.
Pacea în lume este dorinţa tuturor popoarelor.
Strofa a II-a - prezintă sărbătoarea de Paşti la sat. Se explică expresiile Şi cât e de frumos în sat!(satul sărbătoreşte Paştele prin frumoase tradiţii,natura şi oamenii sunt în straie de sărbătoare),Şi râde-atâta sărbătoare Din chipul lor(locuitorii satului simt o mare bucurie de Paşti)
Cum se salută creştinii de Paşti?Până când?Ce semn de punctuaţie se pune după?De ce?
Este o sărbătoare a sufletului,liniştită,vin tăcuţi.
Strofa a III-a - prezintă cum tot satul(cu mic ,cu mare) se îndreaptă spre biserică.
Unde este aşezată biserica?(pe deal)Care sunt persoanele care merg la biserică?(neveste,fete tinere,bătrâni,nepoţi).
Se explică expresiile :Bătrâni cu iarna vieţii-n plete(cu părul alb,înţelepţi),Vezi şovăind câte-o bătrână(se clatină de greutatea urcuşului),alcătuindu-se propoziţii cu sensul propriu şi sensul figurat.
Iarna e un anotimp rece.
Bunicul are de mult timp iarna vieţii în plete.
Ortografierea cuvintelor şi analiza semnelor de punctuaţie.
Citire selectivă
Elevii sunt solicitaţi să citească versurile care:exprimă bucuria sătenilor,semnele primăverii,salutul,învierea naturii.


observaţia


conversaţia










Exerciţiul














Lectura explicativă






conversaţia
explicaţia





Lectura explicativă






Lectura explicativă












conversaţia
explicaţia
lectura explicativă















Fişe














Textul










































Frontal















Frontal













frontal
- capacitatea de ilustrare prin enunţuri a imaginii din manual










- capacitatea de a intui sensul unor cuvinte,expresii







- capacitatea de citire corectă,cursivă,respectând semnele de punctuaţie



- capacitate de explicare a cuvintelor şi expresiilor noi




- capacitatea de alcătuire de enunţuri în care să demonstreze sensurile diferite ale expresiilor şi cuvintelor











Capacitatea de explicare a cuvintelor şi expresiilor noi






Capacitatea de a citi selectiv
Consolidare şi fixare

Se realizează citirea de încheiere ,integrală a textului. Se clarifică:
-         sentimentul dominant al textului:dragostea ,admiraţia,respectul,bucuria poetului faţă de natură în anotimpul primăvara,faţă de sărbătoarea Paştelui
-         - frumuseţea poeziei constă în limbajul folosit şi în muzicalitatea versurilor
Elevii vor alege câte un jeton:ou roşu şi vor răspunde la întrebările de pe ele. Dacă vor răspunde corect vor păstra oul,dacă nu îl vor înapoia iepuraşului.
Conversaţia





exerciţiul



Iepuraş
Ouă roşii-jetoane
frontal
Capacitatea de explicare a sentimentelor exprimate de poet în versurile poeziei
Temă pentru acasă
Evaluare finală

Memorarea poeziei,citirea integrală a poeziei,un desen inspirat din versurile poeziei
Aprecieri asupra modului în care au răspuns.
conversaţia


Capacitatea sarcinilor date ca temă

                                      Fişă de lucru

1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:

- chip                                       - adiere blândă

-,,E pace-n cer                        - cer,aer
şi pe pământ”

- văzduh                                  -  faţă,obraz,figură
- răsuflu                                  -  sărbătoare creştină
- chip ars de soare              -  a merge cu pas nesigur
-,,Bătrâni cu iarna               - cei ce cred în Iisus
vieţii-n plete”
- creştini                              -  e linişte pretutindeni
- Înviere                               -  chip bronzat
- ,,Răsuflul cald                     - au părul alb
al primăverii”
- şovăind

                                Fişă de lucru
         
                   1.Uneşte cuvintele şi expresiile cu explicaţiile potrivite:
- chip                                      -  adiere blândă
- ,,E pace-n cer                       -  cer,aer


şi pe pământ”
- văzduh                                   - faţă,obraz,figură

- răsuflu                                  -  sărbătoare creştină
- chip ars de soare              -  a merge cu pas nesigur
- ,,Bătrâni cu iarna               - cei ce cred în Iisus
vieţii-n plete”
- creştini                              -  e linişte pretutindeni
- Înviere                               -  chip bronzat
- ,,Răsuflul cald                    -  au părul alb
al primăverii”
- şovăind





 


1.De ce este intitulată poezia ,,La Paşti”?


 


2.Care este autorul poeziei ,,La Paşti”?

 


3.Câte strofe are poezia?

 


4.Ce reprezintă sărbătoarea de Paşti pentru noi?


 


5.Ce schimbări se petrec în natură?

 


6.Ce stare sufletească au creştinii în aceste zile?(cum se simt)


 

7.Ce cuvinte îşi adresează ei când se întâlnesc?


 


8.De ce iubeşti această sărbătoare?



 


9.Ce obiceiuri de Paşti cunoşti?


10.De ce iti place aceasta sarbatoare?

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu